Mustafa Necati Sepetçioğlu Roman Ve Hikaye Yarışması Ödül Töreni


Mustafa Necati Sepetçioğlu Roman Ve Hikaye Yarışması Ödül Töreni

"Çağımızın Dede Korkut"u olarak adlandırılan Mustafa Necati Sepetçioğlu anısına düzenlenen roman ve hikaye yarışmasında dereceye girenler için düzenlenen ödül töreni Zile ilçemizde yapıldı.

            Cumhuriyet dönemi romancılarından, Türk tarihini romanları ile destanlaştıran, ‘Çağımızın Dede Korkut’u olarak da adlandırılan Mustafa Necati Sepetçioğlu anısına Tokat ilimizde düzenlenen roman ve hikaye yarışmasında dereceye girenler Zile’de düzenlenen tören ile ödüllerini aldılar.
            Zile Belediyesi ile Tokat Şair ve Yazarlar Derneği organizesinde düzenlenen "1. Uluslararası Tarihi
Mustafa Necati Sepetçioğlu Roman Yarışması" ve "Tokat İli Orta Dereceli Orta Öğretim Kurumları Hikaye Yarışması” geçtiğimiz günlerde sonuçlanmış ve dereceye girenler belirlenmişti. Yarışmanın sonuçlanmasının ardından ödül töreni Zile Belediyesi Saray Sineması’nda düzenlendi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde Sepetçioğlu’nun hayatını anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.Müteakiben günün anlam ve önemine binaen konuşmayı Zile Belediye Başkanı Murat Ayvalığıoğlu yaptı.  Mustafa Necati Sepetçioğlu‘nun Zileli olmasının gururunu yaşadıklarını ileten Başkan Ayvalıoğlu, bu vesileyle osta romancıyı bir kez daha saygı ile andı.
            Toplantıda bir diğer konuşmayı Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Mehmet Emin Ulu yaptı. Ulu, böyle bir yarışmanın nasıl düzenlendiği konusunda kısa bir bilgi verdikten sonra emeği geçenlerin hepsine ayrı ayrı teşekkür etti.
Mustafa Necati Sepetçioğlu edebiyat ödüllerinin Türk kültür tarihinde bir mihenk taşı olduğunu belirten Ulu, "Bu taşı Zile bir bayrak gibi taşımış ve bu programla bayrağı ilk burca dikmiştir. Artık edebiyat dünyasında yeni bir heyecan vardı. Bu heyecanın can damarı Tokat’tır, Zile’dir. Bir edebiyat meşalesi de Zile’de yanmıştır. İnanıyorum ki bu meşale ebediyete kadar devam edecektir. Çünkü edebi eserler, milletlerin hafızası konumundadır. Hafızası olmayan milletlerin geleceği yoktur” dedi.
            Toplantıya katılan
AK Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün de, bir konuşma yaptı. Zile’de böyle bir organize yapılmasının mutluluğunu yaşadığını belirten Gülsün,  böylesine bir günde Zile’de olmaktan memnun olduğunu iletirken Zile’de bu örneklerin çoğalması dileğinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından Roman yarışmasında ‘Alp Er Tunga‘ adlı eseriyle birinci olan Ahmet Haldun Terzioğlu, ‘Görmedin mi Aliş’imi Tuna Boyunda’ adlı eseriyle ikinci olan Halil Delice, ‘Tur Bibi’ adlı eseriyle üçüncü olan Asuman Güzelce; hikaye yarışmasında ‘Sapoğullu Üsüyün’ adlı eseriyle birinci olan Tokat Fen Lisesi’nden Abdurrahim Kaya, ‘Saklambaç’ adlı eseriyle ikinci olan Tokat Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Betül Baltacı, ‘Sana Şeker Alacağım’ adlı eseriyle üçüncü olan Zile Dinçerler Lisesi’nden Selda Can ile birlikte yarışmada mansiyona layık görülenler ödüllerini aldı.
            Ödül töreninde Roman yarışmasında birinciye 8 bin YTL, ikinciye bin 500 YTL, üçüncüye bin YTL para ödülü; hikaye yarışmasında ise birinciye 600 YTL, ikinciye 500 YTL, üçüncüye 400 YTL para ödülü verildi.  (Tokat Gazetesi)

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Mustafa Necati Sepetçioğlu Roman Ve Hikaye Yarışması Ödül Töreni

 1. Ömer dedi ki:

   
  Anadolu kokan siz yiğit yüreklerle tanışmaktan onur duydum…Allah bu nurlu ve onurlu duruşunuzu daim eylesin inş…Kardeşiniz Ömer…
  http://www.omerekincimicingirt.com/
  http://www.antoloji.com/siir/sair/sair.asp?sair=18196
   
   
   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s