KÜMBET DERGİSİ 24. SAYISI YAYINLANDI


          

TOKAT ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ VE KÜMBET DERGİSİ’NDEN RAHMETLİ ABDURRAHİM KARAKOÇ’A VEFA

 Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından üç ayda bir yayınlanan Kültür ve Turizm Bakanlığının Süreli Yayınları arasında yer alan ve ülkemizin il ve ilçe kütüphanelerinde içeriği ve kalitesiyle göz dolduran KÜMBET DERGİSİ bu sayısına 7 Haziran 2012’de aramızdan ayrılan Türk Edebiyatının büyük değerlerinden “Mihriban Şiirinin” şairi Abdurrahim KARAKOÇ’u kapak konusu yaptı.

Türk Edebiyatının ve Tokat’ın kültür ve sanat alanında yüz akı olan KÜMBET Dergisi’nde Elazığlı Şair ve Yazar Hadi ÖNAL, “Lambada Titreyen Alevle Birlikte Abdurrahim KARAKOÇ da Hakk’a Yürüdü”, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nden Eğitimci-Yazar Mahmut Hasgül de:       “Ölü Ozanlar Diri Ozanlar” makaleleriyle hepimizin gönlünde taht kuran büyük usta Abdurrahim KARAKOÇ’u şiirlerinden örnekler vererek yorumlamaya çalıştılar.

Yurt dışında ve içinde büyük ilgi gören “Kümbet Dergisi Şehitler Özel Sayısı”ndan sonra dergi bu sayısında da birbirinden değerli kalemlerle değişik alanlardaki yazı, araştırma ve şiirleriyle okuyucunun karşısına çıktı.

            Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin’in sunuş yazısından sonra sırasıyla Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’ın “Tepkisel Davranmak veya Fikri Sefalet”, MEB. Eski Başmüfettişlerinden Uğur Şahin’in “Geçmişte Hoş Bir Seda”, Araştırmacı-Yazar Mustafa Necati Güneş’in: “Fetih ve Fatih”, Araştırmacı Bekir Yeğnidemir’in: “Çağımızın Alpereni Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU”, Yazar Ergün Veren’in “Evlenme Gelenek ve Göreneklerimiz”, Doç. Dr. Tamilla Abbashanlı’nın “Yunus Emre ve Azerbaycan”, Araştırmacı Yazar A.Turan Erdoğan’ın: “Bir Yudum İnsan Yaman Dede”, Araştırmacı Savaş Ekici’nin: ”Azerbaycan ve Harput Müziğinde Kullanılan Bazı Ortak veya Benzer İfadeler”, Yazar Bedrettin Keleştimur’un: “Doğayı Korumak Hayatı Korumaktır”, Eğitimci-Yazar Ali Bal’ın: “Hayattır Sanatı Koruyan”, Kerküklü Yazar Av. Sadun Köprülü’nün: “Türkmen, Aile, Aşiret ve Oymakları Üzerine Bir Araştırma”, Eğitimci-Yazar Hasan Akar’ın: “Gaziantep Yolunda”, Eğitimci –Yazar Burhan Kurddan’ın “Teslimiyet”, Eğitimci-Yazar Muhsin Demirci’nin: “Kelimelerin Dili-Edebiyatımızda Hayvan Motifleri”, Almanya’dan Araştırmacı Hasan Akarslan’ın: “Özbekistan Hatıraları”, Eğitimci Yazar Kutluhan Saygılı’nın: “Ya Ben İstanbul’u Alırım Ya da İstanbul Beni”, Eğitimci-Yazar Duran Turhan’ın: “Niksarlı İbrahim Hoca”, Eğitimci-Yazar Saffet Çakar’ın: “Baba”, Şair Sevim Yakıcı’nın: “Simav’a ve Simavlıya Selam Olsun Yurdumdan”, Eğitimci Fatih Tiryaki’nin: “Şehir Manzaraları”, Eğitimci Erol Dinç’in: “Maksat Vatana Hizmet”, Eğitimci Mustafa Güler‘in: “Araştırmaların Dili-Kümbet Yolculuğu”, Eğitimci Muhammet Avşar: “Tokat İli Başçiftlik İlçesinde Evlenme Adetleri”, Eğitimci Neriman Çiğdem’in: “Bir Annenin İtirafları”, Şair Nihat Malkoç’un: “Şair Burhanettin Akdağ’ın Ardından”, Eğitimci-Yazar Semra Meral’in: “176.Zileli Şehidimize İthafımız”, Yazar Ruveyda Nesibe Kantar’ın: “Adın En Çok Neye Yakışır Senin”, Yazar Risalet Turak’ın: “Dert Nerdeyse Derman Oradadır”,  Yard. Doç. Dr. Lütfi Sezen’in: “Dadaşın Kimliği”, Serkan Aktaş’ın: “Gerçek”, Yazar Şener Bulut’un: “Türkiye Azerbaycan Kardeşliği ve Elazığ” yazıları yer alırken:

        Yard. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Ozan: “Mamak’ta Bir Gün”, Ayşe Paslanmaz: “Ölmeye Geldim”, Ebubekir Tahiroğlu: “Selam”, Emine Sevinç Öksüzoğlu: “Vatan Sağolsun”, Cemile Tekerlek: “Git, Git Hasanım Git”, Fatma Uçarlar: “Gönül”, Hüseyin Koç: “Heyhat”, Hamdi Ertürk: “Muhammed Mustafa”, Leyla Arsal: “Gönül-gâh”, Mahir Gürbüz: “Doktor Abi”, Mualla Kâtip: “Tükeniş Şimdi Aşkadır”, Muammer Karadeniz: “Ruhsuzluğuma Yor”, Metin Falay: “Nerdesin”, Nihat Aymak: “Gibisin”, Osman Tekerci: “Başka Güzelsin”, Öner Çağlar: “Hazan Yüreğim”, Pınar Atay: “Yağmur”, Süleyman Karacabey: “Artık Çok Geç”, Zuhal Ekici: “Alışamadım”, Yurdal Demirel: “Belli Değil”, Saltuk Buğra Bıçak: “Gülizarım Türkiyem” şiirleriyle sizleri farklı bir duygu dünyasına götürüyor.

       Dergide Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin etkinliklerinin yanı sıra Niksar Belediyesi’yle koordineli düzenlenen “3. Cahit KÜLEBİ Memleketime Bakış Şiir Yarışması”nda dereceye giren şiirlerle “Şiir Rüzgârı Yarışma Şartnamesi” ve Nisan ayı sonuçları kazanan şiirlerle birlikte konu ediliyor.

       Sahipliğini Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği adına Muhsin Demirci, Genel Yayın Yönetmenliğini Hasan Akar, Sanat Danışmanlığını Mimar Rıza Tunay’ın yaptığı KÜMBET DERGİSİ’sinin Yayın Danışmanlıklarını: Prof. Dr. Mehdi Ergüzel, Prof. Dr. Hüseyin Koç, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Kazım Yetiş, Prof. Dr. Ali Akar, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, Doç. Dr. Tamilla Abbashanlı, Yahya Akengin ve Yavuz Bülent Bakiler yaparken,

     Yayın Kurulunda: Mahir Adıbeş, Ali Bal, Selahattin Cansız, Sırrı Er, A. Turan Erdoğan, M. Necati Güneş, Mahmut Hasgül, Metin Falay, Hami Karslı, İlhan Koçgöz, Müjdat Özbay, Ebubekir Tahiroğlu, Özcan Ünlü, Mehmet Nuri Yardım ve Remzi Zengin yer alıyor.

           Dergimizin kargo ile abonelerimize gönderilmesine de başlanmış olup en kısa sürede abonelerimizin elinde olacaktır.

Dergimizde yeralan Leyla Arsal hanımefendi’nin Mehmet Akif Ersoy hatırasına ithafen yazdığı GÖNÜL-GÂH şiirini veriyoruz:

                      GÖNÜL-GÂH

 

Nedir bu güneş görmeyen zâlam, bu müselsel fırtına…

Dağıttın gök kubbeyi, mihrabı. Sanma ki duyulmaz vaveylâ…

Afâk görmemiş gönlüm, nâgah ufkunla ser-â-ser yanmakta…

Huruşân çağlayanlar misâli, vecd ile mevc â mevc çağlamakta…

 

Ne eyyâmında var böyle sarsıntı, ne âti, ne ilk, ne sonbaharı…

Göz açıp kapayıncaya dek, tutsak eder “sâtvet”le âhrar’ı…

 

Duramaz karşısında ruh-i serbâzın, muhrik sirâyet sadece Onda!

Nâr’ın en dayanıklı kâhbanı, at”eş”-i suzan olacak bud-i mutlâkta!

 

Me’vâsız biçâre bedenler, Aşk’ın en korunaklı Vahdet-gâh’ında…

O müstâğrak harârettir ki; “har”ı, dilinde… enin’de… ahu-zâr’ında…

 

Ne zerre şenâat girer kalbe, ne korku, ne sum-â, ne vesvese…

O “en güzel” muhâyyel tezâhür ile, asla düşemezsin ye’se…

 

Görmemiş gözler böyle mücellâ, işitmemiş kulaklar ney-i nefhâ!

Daha “ilk basamakta” göz kamaştıran, sâf, herc-ü-merc sevdâ!

 

Çözülür ruh “sır” gecede, yürek ifâdesiz memdud hecede…

Nefse nasıl tâhakküm etmeli, şuur hanümânsızdır secdede…

 

Gelemem öyle her mecrâya, çağırma bedenim ihlâl-i âkvama…

Ne hicrânlar, sâtvetler, sâikalar, pranga vuramaz sabrıma asla…

 

Daha sen tanımadın yoldaşını, bak serâpa sadece SEN’im…

Dilersen çeker gidersin, ama bil ki; ruhunun tek mâhbesi bedenim…

 

Bilirim; Ey hakikât-i mutlak! Dönüp gitmezsin sen arkanı…

Hilkâtin “en mübeccel” rünumânısın, koparmazsın gönül bağını…

 

…………

 

Neden suistimâl edersin Ey beşer, tüm külliyat huzuruna serilmedi mi?

Senin iradene râm olunan kabiliyet, başka hangi hilkâte bahşedildi…

Aşk! Aşk! diye inlediğin ûbudiyet, sine’ni ezelden “meth” etmedi mi?

 /Leyla Arsal/

07.03.2012-Tokat
(Peygamber Efendimiz S.A.V. için icra edilmiştir…)

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s